У зустрічі взяли участь директор департаменту освіти та науки Михайло Мотильчак, заступник начальника управління охорони здоров’я Єлізавета Біров, заступник директора департаменту соціального захисту населення Віктор Мацола, начальник служби у справах дітей Світлана Якімеліна, заступник начальника відділу національностей та релігій Наталія Шутанич, начальник ГУ Державної міграційної служби України в закарпатській області Ігор Михайлишин, а також радник представництва МЗС Галина Гороховська.
«В Україні та на Закарпатті зокрема ми вивчаємо комплекс питань захисту ромської меншини, які здійснюються органами влади як у контексті складної ситуації на сході держави, так і в ширшому плані», - повідомив Ідавер Мамедов. За його словами, в краї експерти зустрінуться з групами ромських громад та з представниками неурядових організацій. Крім того, обговорять зі співробітниками міліції питання взаємодії з ромськими громадами.
Відтак учасники зустрічі продовжили розмову у формі діалогу. Експерти цікавилися процесом документування ромів, їх соціальним захистом, проблемами освіти і виховання.
Як повідомила Наталія Шутанич, згідно з даними перепису населення 2001 року, на Закарпатті проживає 14 тисяч ромів. Однак посадовець наголосила, що реальна їх кількість більша у декілька разів, адже згідно з даними лікувально-профілактичних закладів області загальна кількість ромського населення складає майже 48 тисяч осіб. Причина у тому, що при проведенні перепису роми самі ідентифікують себе і називають свою етнічну приналежність до тих національностей поруч з представниками яких вони проживають.
«У 160 школах краю в минулому навчальному році разом з іншими учнями вчилися також діти з ромських сімей, зокрема в п’яти – лише учні-роми. У дошкільних навчальних закладах області виховується понад півтори тисячі дітей цієї народності », - поінформував представників ОБСЄ Михайло Мотильчак. За його словами, 75 дітей із ромських родин навчаються в професійно-технічних закладах області, а 3 - здобувають вищу освіту. Однак посадовець наголосив, що облік учнів та студентів за національною ознакою не здійснюється, оскільки жодними нормативно-правовими актами це не передбачено. Інформація щодо кількості учнів та студентів ромської народності проводиться педагогами шляхом суб’єктивної оцінки особи учня чи студента, тому не може розглядатися як точна статистична. А зовнішня ознака може не збігатися з самоідентифікацією, позаяк часто роми називають себе угорцями, українцями чи румунами – залежно від того, якою мовою вони розмовляють.
Експерти ОБСЄ також цікавилися чи спостерігається міграція ромів зі сходу країни на Закарпаття. Ігор Михайлишин у цьому контексті наголосив, що наразі в краї таких переселенців не зареєстровано. За його словами, лідери закарпатських ромських товариств поінформовані про те, що у разі звернення до них ромів зі сходу країни, вони мають повідомити про це у міграційну та соціальну служби.
Наприкінці зустрічі представники Бюро з демократичних інститутів та прав людини подякували за всю надану інформацію та повідомили про свою готовність до співпраці.
Експерти перебуватимуть на Закарпатті до 26 червня. У четвер та п’ятницю вони відвідають Мукачево та Берегово, де, зокрема, зустрінуться з представниками ромських громад та міліції.
Прес-служба Закарпатської ОДА