У вівторок, 1 березня, в Закарпатській обласній раді відбувся круглий стіл на тему: «Місцеве самоврядування в умовах децентралізації влади: перспективи та проблеми».
Серед учасників – керівники сільських рад: Бенянської Берегівського району, Підвиноградівської та Олешницької Виноградівського, Павшівської, Яблінвської, Жнятинської, Обавської, Копиновецької, Великолучківської Мукачівського, Забрідської та Стеблівської Хустського, Зарічівської Перечинского, Стричавської Великоберезнянського, Білинської Рахівського, Довжанської Іршавського, Лопухівської Тячівського, Березниківської Свалявського районів та ін.
Присутній на заході перший заступник голови облради Йосип Борто привітав самоврядців із навчанням та наголосив на важливості максимально повного використання на місцях можливостей, які дає децентралізація.
- Бажаю, аби справилися з тягарями повсякденних турбот, які лягли на ваші плечі разом із посадами. Але будьте готові до того, що вони важчатимуть, бо доведеться вишукувати можливості розвивати території, безпосередньо відповідаючи за стан справ в селі чи селищі перед кожним жителем громади, - звернувся до всіх Йосип Йосипович.
Він також підкреслив, що рамках децентралізації влади в Україні вже створено 170 добровільних об’єднань територіальних громад, з яких дві – в Закарпатті. 90 % таких об’єднань почуваються самодостатньо. Та суть реформи у можливості творити органи місцевого самоврядування у кожній громаді, районі та області з наданням під ці, творчі повноваження – необхідних фінансових ресурсів.
- На сьогодні органи місцевого самоврядування мають широкі повноваження та у багатьох бюджети – скромні, чимало з них – дотаційні, - мовив Йосип Борто. - Разом із тим, змінами до Держбюджету утримання професійно-технічної освіти перекладається на плечі місцевих бюджетів, як і дитяче харчування та перевезення окремих пільгових категорій. А це - додаткове фінансове навантаження.
Тому я б не назвав це успішним кроком. Так, ми всі чекаємо повної європейської децентралізації, з належним фінансуванням. Якщо його не буде, то самоврядування не справиться з буденними тягарями.
На завершення побажав всім учасникам дожити до того дня, коли кожна сільська громада краю із якісними програмами та проектами, за кошти, які надійдуть від їх реалізації, утримуватиме школу, садочок, медичний пункт, дорогу, транспорт, дбатиме про безпеку громадян, вивезення сміття, соціальну допомогу, субсидії та інші адміністративні послуги.
Голова Невицької сільради Ужгородського району, він же - голова Закарпатського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Михайло Лаба поділився досвідом роботи на посаді сільського голови, де він перебуває з 2010 року. «Найперше потрібно створити команду однодумців, активізувати громаду, залучати її до добрих справ, радитись з нею та спільно змінювати життя довкола», – мовив М.Лаба.
Експерт Офісу реформ у Закарпатській області Олег Лукша акцентував увагу проблемах в проведенні реформи децентралізації у Закарпатської області та дав вичерпні відповіді на всі запитання.
Довідково: Зараз на базі Закарпатського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування новобрані сільські та селищні голови краю проходять підвищення кваліфікації в рамках професійної програми.
Прес-служба Закарпатської облради