Спроба відвертої дискусії про актуальний рівень підготовки кадрів із вищою освітою і їх затребуваність на підприємствах, взаємодію науковців та бізнесу, а також про те, що потрібно і чого б хотілося – відбулася минулого тижня, 9 листопада, в рамках «Круглого столу» в Ужгородському національному університеті. Ініціювало діалог зі студентами, науковцями, викладачами із залученням влади краю – Обласне об’єднання організацій роботодавців «Закарпаття».
Коротко про підсумки Круглого столу:
1. Суспільство втомилося чекати реформ із Києва, тому ініціює зміни знизу, з регіонів.
2. Можна стверджувати, що в Україні формується громадянське суспільство нової якості, де активну позицію займають експерти своєї справи і в суспільстві є попит на таких експертів.
3. Дискусія топ-менеджерів, власників підприємств зі студентами, керівниками та викладачами вузів, до якої активно включилася й преса, вийшла за рамки стереотипного сприйняття процесів сьогодення.
4. Попри гострі і навіть болючі теми, які піднімалися, у сторін однозначно є бажання чути опонентів, констатувати проблеми і напрацьовувати шляхи їх вирішення.
5. І керівництво УжНУ, і студенти мають розуміння необхідності кардинальних змін, тіснішої взаємодії з бізнесом, взаємної орієнтації і повної адаптації до нових умов ринку.
Від УжНУ, в особі проректора Олександра Сливки, прозвучало запевнення, що виш готовий разом із бізнесом проходити всі етапи становлення інноваційної освіти, аби кожен випускник Ужгородського національного університету мав достатній об’єм знань, навичок, був гнучким, мобільним до змін і міг зробити успішну кар’єру чи в корпорації світового рівня з найсучаснішими вимогами до персоналу, чи у створені власного бізнесу або ж реалізації власних інноваційних ідей.
Модератори умовно розділили учасників «круглого столу», а їх було близько 100, на кілька груп: група студентів, група бізнесу, група керівництва та викладачів університетів.
6. Обговорювали питання, відповіді на які можуть стати основою реформування системи освіти в Україні. За результатами «круглого столу» підготовлено комюніке, яке буде платформою для переговорів з міністерством освіти України.
Зокрема, дискутували:
Чи вистачає компетенції випускнику ВНЗ зробити кар’єру в корпорації, в приватному бізнесі, для відкриття стартапів?
Інформація, яку студент отримує у ВНЗ: чи відповідає вона сучасним вимогам суспільства та ринку? Хто читає, що читає, як читає?
Лекції, семінари, спецкурси: IT-революція, high-tech, промислова революція 4.0. Чи йдемо в ногу?
Матеріально-технічна база університету: чи відповідає її рівень підготовці повноцінного, «під ключ», фахівця?
Студент 21-го століття навчається у виші щоб: отримати диплом? бо це престижно? заради знань та навичок? щоб бути успішним, багатим, поважним (самореалізуватися)?
Чи задоволене керівництво корпорацій рівнем знань, компетенції випускників?
Чи задоволені випускники ринком праці, пропозицій для них, який існує сьогодні на Закарпатті?
Чи може сучасний студент застосувати свої знання на ринку, який склався сьогодні в Україні?
Що необхідно випускнику вишу, щоб не просто вижити, а й досягти успіху?
Чому випускники прагнуть будувати свою кар’єру за кордоном?
Хто повинен формувати замовлення на спеціаліста?
Чому не розвивається молодіжне підприємництво?
Як розвивати компетенцію підприємництва?
Що робити, щоб виш був інноваційним? Що сьогодні формує основний потенціал інноваційного розвитку?
Як інтегрувати ВНЗ до формування регіональних стратегій?
7. Визначили вимоги до сучасного випускника вишу, які потребує бізнес в Україні:
Професійна компетентність.
Націленість на самоосвіту.
Розуміння основ проектного менеджменту.
Володіння «мовою» презентацій.
Володіння іноземною мовою.
Впевнений користувач ПК.
Уміння працювати в команді.
Доповнили перелік тим, що звучало на Всесвітньому економічному форумі в Давосі: Вирішення комплексних завдань.
Критичне мислення.
Творчі здібності
Управлінські таланти
Координація з іншими
Емоційний інтелект
Здатність мислити та приймати рішення
Орієнтація на обслуговування
Навички ведення переговорів
Когнітивна гнучкість
Ініціатор і модератор зустрічі, лідер роботодавців Закарпаття Володимир Панов, підсумовуючи роботу «круглого столу» відзначив високий рівень дискусії, глибину пропозицій, позитивну енергетику форуму і констатував, що з таким потенціалом є всі можливості перетворити Закарпаття з аутсайдерів у лідери економічних перетворень. «Найзахідніший регіон України повинен стати законодавцем моди в Україні, адже завжди все передове прогресивне народжується на заході і місія нас, закарпатців, – передавати імпульс позитивних трансформацій і перемін центру. З таким потенціалом, який як під час «круглого столу», ми дуже швидко займемо нішу бізнесово найуспішнішого регіону України».