Унікальність заходу у тому, що організувати її захотіли самі студенти, а лекції та практичні, які вони матимуть змогу пройти під час школи, навіть не включені до програми навчання у вишах.
Три дні студенти вивчали нову для України, але звичну для закордоння тему: «Нові виклики у медицині: мікробіом людини, превентивна, прогностична та персоніфікована медицина». Участь у школі взяли 15 студентів-медиків з Ужгорода, Києва та Одеси, які були відібрані на конкурсній основі. Вони мали можливість попрацювати з матеріалами, з якими не стикалися у процесі навчання, та поглибити свої знання з тем, які не включені до класичної програми українських медичних вишів.
Ініціювали всеукраїнський захід студенти-медики УжНУ з метою представити майбутнім спеціалістам нові напрямки у сучасній медицині. Для цього запросили фахівців з України та закордону.
Микола Мізун, представник Всеукраїнської асоціації студентів-медиків в Ужгороді, розповів, що ідея провести зимову школу виникла два місяці тому: «Студенти, які мають прогресивні ідеї, об’єдналися і хочуть змінювати нашу систему як вищої освіти, так і систему охорони здоров’я в Україні. Ми організовуємо багато різних проектів як для студентів-медиків, так і для громадськості загалом. Це й проект – унікальний для національного рівня».
«Ми звернулися з пропозицією провести зимову школу до Надії Бойко – директора науково-дослідного Центру молекулярної мікробіології, що діє на базі УжНУ. Вона погодилася, ми склали план і приступили до роботи. Зараз маємо досить насичену програму: триденний крус лекцій і практичних робіт», – розповідає Микола Мізун.
«Центр молекулярної мікробіології погодився профінансувати усі витратні матеріали, з якими студенти ні нашого університету, ні інших вишів просто взагалі ще не зустрічалися. Це для них унікальна можливість. Також допомогла Студентська рада університету», – додає він.
Серед тем, які розглянуть під час навчання студенти, – дослідження мікробіому людини і їх значення для щоденної практики сімейного лікаря; виділення ДНК та РНК різними тест-системами; золотий стандарт у визначенні аутоімунних хвороб (непряма імунофлуоресценція), епігенетика та біоінформатика в сучасних медичних дослідженнях.
Надія Бойко, доктор біологічних наук, професор УжНУ, директор Центру молекулярної мікробіології та імунології слизових оболонок, у коментарі журналістам каже, що особливість і унікальність зимовоїї школи – це те, що її організували самі студенти, які прагнуть до чогось нового, хочуть якісних змін і реальної роботи, не тільки сухої теорії та застарілих практик: «Студенти самі захотіли, самі організували. Це унікальний випадок», – каже Надія Бойко.
«Але треба говорити не лише про те, що як чудово, що наші студенти само організовуються і хочуть змін. Треба говорити і про те, що наша українська система має багато проблем. Це напрямки в медицині, які використовуються в цивілізованих країнах, а у нашій державі вони навіть не вивчаються студентами-медиками. Для України це нове», – зазначає професор.
Фото А.Семенюк