На Закарпатті кількість працездатного населення становить понад півмільйона осіб, з яких 194 з половиною тисячі – працевлаштовані, 50 тисяч – приватні підприємці, решта перебувають за межами правового регулювання трудових відносин. Значна кількість працездатних закарпатців нині на заробітках за кордоном, водночас багато працюють «нелегально», однак офіційної статистики з цього питання не існує. Про це під час брифінгу в прес-центрі ОДА повідомив начальник управління Держпраці в Закарпатській області Богдан Дорош, інформуючи про тіньову зайнятість та боротьбу з нею в області.
З початком цього року штрафи, які накладаються на підприємця, котрий використовує працю офіційно не влаштованого робітника, зросли і становлять 96 тисяч гривень. Згідно із законом, передбачений штраф у розмірі 320 тисяч гривень за недопущення державних інспекторів до перевірки з цих питань. Виявити нелегально працевлаштованого і довести справу до завершення (оформити працівника офіційно та накласти на роботодавця штраф) дуже важко. Насамперед через небажання самого працівника, зазначає Б. Дорош. Цьогоріч інспектори зафіксували 8 таких випадків, винесено постанов на суму 860 тисяч гривень, однак всі ці постанови нині оскаржують в суді. Та, як показує досвід, такі справи управління Держпраці програє через недостатність доказів. Найчастіше в області нелегально працевлаштованих виявляють на будівництвах, у сфері торгівлі, готельно-ресторанному бізнесі.
У легальному працевлаштуванні повинен бути зацікавлений насамперед сам працівник, адже лише так він отримує соціальні гарантії. Наприклад – компенсацію, якщо стається нещасний випадок. Цьогоріч в області сталося 42 нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, 8 з них – із смертельним наслідком. Найбільше – на підприємствах машинобудівної галузі та соціально-культурної сфери. Наразі триває спеціальне розслідування ще 10 нещасних випадків на виробництві.