Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Дослідження занедбаних і затоплених соляних шахт у Солотвині проводитиметься за допомогою роботехнології

29 листопада 2019 р., 08:25

Те, що важливо

28 листопада за фінансової підтримки Європейського союзу у рамках проекту HUSKROUA у сесійній залі облради відбулася масштабна Стартова конференція проекту «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу РЕВІТАЛ 1»

Модератором виступила та провела форум традиційно змістовно та на високому рівні заступник директора ЄОТС ТИСА ЮдітаЄвчак.

Участь у форумі взяли та виголосили промови: голова Закарпатської облради Михайло Рівіс, заступник голови ОДА Олексій Гетманенко, голова Загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег, голова ЄОТС ТИСА Оскар Шестак, Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бугайла, керівник Департаменту Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Людмила Хомічак, керівник Консульства Угорщини в Берегово Матяш Сіладі, директор ЄОТС ТИСА Сабоне Цап Андреа.

Виступаючі наголошували на важливості і складності порушеної проблеми, за вирішення якої взялися партнерські сторони у рамках транскордонного співробітництва. Ділились своїми враженнями від побаченого в Солотвині, куди їздили неодноразово з метою вивчення ситуації, а вона вражала: карстові провалля збільшувалися, зсуви частішали, тріщини глибшали. Усе це вказувало на небезпеку для місцевої інфраструктури, життя тамтешніх людей. Згадувалось, що Міністерство аграрної політики та продовольства України планувало у три черги провести ліквідацію та екологічну реабілітація території впливу гірничих робіт ДП “Солотвинський солерудник», однак через нестачу коштів не завершило жодної.

Після низки переговорів із угорськими партнерами, які провела Закарпатська обласна влада, у жовтні 2015 року за підтримки Комітету Регіонів ЄС та Уряду Угорщини було створено Європейське об’єднання територіального співробітництва ЄОТС ТИСА, де засновниками є прикордонні регіони: країни-члена ЄС (Угорщина) та країни, що не є членом ЄС (Україна). Це дало можливість разом із угорськими партнерами співпрацювати з ЄС у новому форматі заради реалізації конкретних економічних, інвестиційних, екологічних, інфраструктурних проектів, спрямованих на вирішення найболючіших проблем територіальних громад Закарпатської та Саболч-Сатмар-Березької областей. ЄОТС ТИСА активно включилося до участі у різних міжнародних конкурсах і грантах і підготувало 35 проектних пропозицій щодо вирішення проблем Закарпаття у п’яти напрямках. Серед них ‒ проєкт «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу РЕВІТАЛ 1», що став переможцем у рамках Програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» (ENI). Нещодавно його зареєстровано в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Як мовиться, крига скресла. Нагадаємо: загальна вартість проекту: 1 075 817,58 євро, з яких внесок ЄС складає 968 235,81 євро. Термін реалізації проекту: 24 місяці. Тепер справа за фахівцями, які для впровадження комплексної системи моніторингу досліджуватимуть територію, складуть карти занедбаних і затоплених соляних шахт за допомогою роботехнології з тим, аби знайти вирішення проблем і можливої реабілітації території.

Після офіційних виступів відбувся показ документального фільму про Солотвино із вражаючими фактами та картинами, детальними висновками експертів.

Голова ліквідаційної комісії Державного підприємства «Солотвинський солерудник» Сергій Проскура розповів про минуле і сьогодення солерудника, назвав проблеми і перспективи. Директор ЄОТС ТИСА Сабоне Цап Андреа провела презентацію проекту РЕВІТАЛ І. А декан факультету технічних та геологічних наук, професор, доктор Мішкольцського університету (Угорщина) Пейтер Сюч та доцент цього ж університету, доктор наук Пергер Ласло ‒ презентацію технічної частини проекту.

Участь у роботі конференції також взяли: перший заступник голови облради Йосип Борто, керуючий справами виконавчого апарату облради Юрій Гузинець, депутати облради – Ірина Мацепура, Інгрід Туріс, Мікловш Товт, Василь Худинець, виконавча директорка Асоціації «Єврорегіон – Карпати – Україна» Галина Литвин, начальник управління з питань розвитку місцевого самоврядування, міжнародних та регіональних зв’язків Василь Маковський, дипломати, науковці УжНУ, керівники окремих структурних підрозділів ОДА, представники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади краю.

У ході роботи конференції напрацьовано низку слушних рекомендацій , які будуть використані у подальшій роботі із розв’язання екологічної проблеми Закарпаття.





Виконавчий апарат облради

Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: [email protected]
Розробка сайту: Victor Papp