Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

У Закарпатському музеї є календар зі скарби (ФОТО)

8 лютого 2019 р., 15:15

Така краса

Одні з найкоштовніших експонатів безцінної колекції головного музею Закарпаття прикрасили настінний календар на 2019-й рік.

{g} 

Він має назву «Коштовна історія» і показує справді видатні речі. Частину цих експонатів, які зберігаються в фондах, відвідувачі не бачили, або мали таку нагоду лише під час виняткових подій. А на обкладинці – предмети, які показують уперше, вони ще ніколи не були виставлені в експозиції. Це золоті прикраси зі скарбу XVI – XVII cт., знайденого у селі Паладь-Комарівці (Ужгородський район ) у 2017-му році: нашивка на жіночий головний убір та перстень.

«Коли виникла ідея зробити календар, присвячений Краєзнавчому музею, можна було піти простішим шляхом і показати оселю закладу Ужгородський замок, й щось загальне про експозиції, чи дати одночасно багато всього. Але я запропонував показати те, що бачать менше, і зробити серію фото про скарби музею, приділити максимальну увагу до кожної речі. Обрати було непросто – колекції музею багатющі. Відзняв експонатів більше, ніж ви бачите в календарі, тим паче, що це було дуже цікаво: майже торкатися оригіналів речей, деяким з яких більше трьох тисяч років, й які мають видатну історичну цінність. Сконцентруватися ж вирішили на тому, що якнайкраще презентує історію Закарпаття як тривалу, цікаву, навіть заплутану, багатонаціональну і, власне, коштовну», – розповідає автор концепції календаря і світлин фотограф Сергій Гудак.

З-поміж десятків експонатів обирали найбільш презентабельні й історично, і візуально. Серед них – шабля трансільванського князя і польського короля Іштвана Баторі, 1576 р., з колекції Тиводара Легоцького; про цей скарб мріє не один музей Європи. На сторінці лютого представлені римські монети ІІІ століття. Травень – елементи кінської упряжі, які Марія Терезія подарувала єпископу Мукачівської греко-католицької єпархії Андрію Бачинському 1775 р., і вони, до речі, синьо-жовтої барви. Червень – Мукачівський Псалтир XIV-XV ст., рукопис на пергаменті. У серпні – бронзовий меч Х ст. до н. е., зі скарбу, знайденого в с. Негрово (Іршавський район). Лицарські обладунки, цікаві предмети побуту, коштовні прикраси… Кожен місяць – це унікальний предмет чи комплект, який стосується історії нашого особливого краю, показаний якнайдетальніше.

Строгий і стильний дизайн календаря, який покликаний підкреслювати скарби музею, виконав дизайнер Олег Олашин. Непросте замовлення випустив друком Поліграфцентр «Ліра», і приємно, що такої високої якості вдалося досягти в Ужгороді. Замовник календаря – ТОВ «Ужгородський замок», мета проекту – надихнути до вивчення минувшини Закарпаття та відвідин його найцікавіших куточків, у тому числі власне замку старовинної фортеці, серця міста.

Календар «Коштовна історія» покликаний довести, що Закарпатський краєзнавчий не тільки вповні може пишатися своїми експонатами, але й належить до когорти кращих музеїв Центральної Європи. Тепер у кожного є змога прикрасити свою оселю або офіс елегантним календарем зі скарбами нашої історії, дізнатися більше про розкіш колекцій Краєзнавчого музею.

Придбати календар «Коштовна історія» можна у сувенірній крамниці на території Ужгородського замку, у книгарнях Ужгорода, а також звернувшись у приватні повідомлення до авторки ідеї Маргарити Мощак і координаторки проекту Алли Хаятової. До речі, незабаром на сторінці музею у facebook буде розіграш календаря «Коштовна історія», візьміть участь і отримайте подарунок!Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com