Традиційно у сквері Марії Терезії зібралося чимало ужгородців, засновник нагороди – юрист, дипломат, історик Ален Панов та нащадки славетної імператриці – Шандор та Герта Маргарет Габсбург-Лотрінгени, які з 2016 року взяли Орден під свій патронат.
Кому дістанеться нагорода цього року – організатори традиційно тримали інтригу аж до урочистостей і лише під час церемонії оголосили: її отримав реставратор і керівник закарпатської «фортеці кохання» – Чинадіївського замку Сент-Міклош – Йосип Бартош за багаторічну працю з порятунку історичної пам’ятки середньовіччя та перетворення її на культурно-мистецький центр.
Засновник Ордену Ален Панов сказав, зокрема: «У 2014 році нашою родиною був заснований перший в Україні приватний Сквер з пам’ятником Марії Терезії. Під час його посвячення було проголошено ініціативу Ренесансу Замкової Гори, яка мала стати платформою для відновлення направду унікального в загальноєвропейському вимірі міста Ужгорода. Відновлення Вілли Пі, Австро-Угорського Дому і Вілли Алфельд на вулиці Капітульній були здійснені в рамках приватної ініціативи. Разом з тим, одним із ключових моментів програми Ренесансу було об’єднання приватних зусиль із зусиллями громади і влади, оскільки синергія завжди дає кращий результат. Приємно констатувати, що сьогодні ми бачимо гарні приклади такої співпраці. Зокрема, мова йде і про сквер, у якому ми зараз знаходимося, що заснувався як приватний, натомість завдяки зусиллям муніципалітету і Мукачівської греко-католицької єпархії був розширений і сьогодні є одним з найбільш відвідуваних місць в Ужгороді».
Ерцгерцог Шандор Габсбург-Лотрінген відзначив, що Марія-Терезія є символом розвитку і позитивних перетворень, толерантності та взаємоповаги, які є актуальними і в сучасному світі, зокрема на теренах Європи. Ініціативи родини Панових, на думку ерцгерцога, є промовистим прикладом поваги до спільної європейської історії та реальної діяльності на благо суспільства.
«Для мене велика честь і велика несподіванка отримати цю нагороду. Усе найкраще, що народжувало людство, народжувалося у замках і палацах. Радію, що маю можливість відроджувати замок Сент-Міклош. Надзвичайно приємно, що така робота відзначена родиною Панових та прямих нащадків Марії Терезії - ерцгерцогів Шандора та Герти фон Габсбург-Лотрінген. Наша історія дуже багата, цікава, і наш обов’язок – її берегти. Дуже дякую за таку нагороду і обіцяю, що до останнього дня працюватиму над збереженням нашої історії», - сказав п’ятий кавалер ордену Йосип Бартош.
Оскільки у нагороди – перший маленький «ювілей», організатори прийняли рішення вручити також іще дві відзнаки. Відтак місту Ужгороду присуджено спеціальну відзнаку за відновлення площі Шандора Петефі. Ален Панов зауважив, що цінність цього проекту полягала насамперед у його комплексності, тобто мова йде про роботи, починаючи від заміни комунікацій, бруківки і завершуючи зовнішнім освітленням. «Незважаючи на різні оцінки, пов’язані у тому числі зі смаками людей, незважаючи на недоліки, що є будь-якій справі, яку робить людина, ми вважаємо абсолютно справедливим і виправданим присудження спеціальної відзнаки Ордену Марії Терезії місту Ужгороду за реалізацію проекту з відновлення площі Шандора Петефі», – сказав Ален Панов.
Відзнаку від імені всіх містян отримав Ужгородський міський голова Богдан Андріїв. Богдан Євстафійович подякував за визнання роботи міської ради, депутатського корпусу, наголосив, що ця площа – приклад якісних змін, які продовжуватимуться в історичній частині Ужгорода. «На площі Шандора Петефі ще триває ремонт, сподіваюся, до кінця року він буде завершений. Продовжуватимемо роботу зі збереження та відновлення історичних пам’яток Ужгорода і надалі, до прикладу, зараз розробляється проект відновлення найдавнішої вулиці – Капітульної, яка веде до замку», - розповів міський голова. Також Богдан Андріїв висловив вдячність Шандору та Герті Маргарет Габсбург-Лотрінгенам за допомогу Ужгороду, Закарпаттю, за їхні багаторічні добрі справи. Подякував і родині Панових за велику подвижницьку роботу у місті.
За промоцію Закарпаття у світі нагороджено ювелірний бренд Kochut, який вручили його співзасновнику Юрію Кочуту. «Нам було дуже приємно почути новину, що наш бренд буде відзначено такою нагородою. Дякую Шандору та Герті Маргарет Габсбург-Лотрінгенам за увагу, яку вони приділяють Ужгороду, дякую батькам, які не шкодували часу на наше виховання, за нашу освіту, дякую всій нашій команді. Від імені родини Кочутів висловлюю вдячність родині Панових за заснування цього ордену – такі відзнаки спонукають рухатися далі, ставати кращими, додають наснаги».
Ще однією приємною несподіванкою на церемонії стало вручення сім’ї Панових подяки імперського двору Габсбургів та уряду Австрії – за підтримку історичних та культурних зв’язків між Україною та Європою.
Яскравих емоцій додали танцюристи сучасного танцю «Бліц», які вразили гостей драйвовим перформансом. До речі, керівник «Бліцу», депутат Ужгородської міської ради Олена Камінська – перший кавалер Ордену Марії Терезії. Церемоніальний захід прикрасили виступи викладачів та студентів Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є. Задора. Солодким сюрпризом гостей церемонії почастував другий кавалер Ордену Марії Терезії – кондитер Валентин Штефаньо.
Нагадаємо, Орденом Марії Терезії відзначаються громадяни, які внесли вагомий внесок у розвиток Ужгорода чи Закарпатської області. Відзнаку засновано родиною Панових. Орден Марії-Терезії у попередні роки отримували: керівник студії сучасного танцю «БЛІЦ» Олена Камінська, відомий кондитер Валентин Штефаньо, генеральний директор знаної у всьому світі компанії ТОВ «Фішер-Мукачево» Василь Рябич та науковець, історик, археолог Олександр Дзембас.
{g}