Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Ректор УжНУ виписав «рецепт», як вилікувати університет від корупції й хабарництва

19 серпня 2014 р., 10:53

Володимир Смоланка вважає, що результату можна досягти за допомогою двох речей

Ректор Ужгородського національного університету Володимир Смоланка погоджується, що наразі виш, який він очолює, все ще страждає корупційною «хворобою». Це він визнав в ексклюзивному інтерв’ю «Часу Закарпаття». Водночас керівник УжНУ стверджує, що знає, як досягти результату у справі викорінення хабарництва в університеті. І запевняє: це один із пріоритетів у його ректорській програмі. Далі – пряма мова.

"З моменту вашого призначення фактичним керівником університету вже минуло значно більше ста днів. Чи планували ви, ставши ректором, боротися з хабарництвом в університеті? Якщо так, чи вдалося, на ваш погляд, щось із запланованого здійснити?

- Безумовно. Це був один із моментів моєї програми. І не тільки був, а й є, і буде. Ми вже здійснили ряд заходів, щоб викорінити корупцію в нашому університеті. Деякі зараз перерахую. Але спочатку хочу наголосити, що мій принциповий підхід до цієї проблеми – займатися не каральними заходами, а превентивною роботою.

Що ми вже зробили? Перше: ми дуже активно почали працювати зі студентським самоврядуванням. На сьогодні представники студентів присутні на будь-якому екзамені, на якому мають бажання бути. Вони подають списки тих людей, які прийдуть на іспит (щоб не було хаосу), і ці представники студентського самоврядування присутні на екзамені стільки, скільки вважають за потрібне. До речі, вони, а також представники Громадської ради університету приходили і на вступні іспити для отримання освітньо-кваліфікаційного рівня «Спеціаліст» і «Магістр».

Крім того, ми відкрили «антикорупційну» електронну скриньку довіри. І туди приходять листи. До цього e-mail мають доступ тільки проректори і ректор, і кожен випадок ми дуже ретельно вивчаємо.

А чи є якісь наслідки?

Безумовно. Проведена вже не одна серйозна розмова з викладачами, прізвища яких згадувалися дописувачами. Звичайно, ми перевіряємо всі факти і припущення, які отримуємо на цю скриньку довіри. Крім того, в університеті активно працює антикорупційний відділ – саме у плані профілактики корупції. А ще до 1 вересня всі кафедри на сайтах відповідних факультетів мають оприлюднити робочі плани, навчальні програми, методичні розробки, які розроблено на кафедрі, і навіть лекції. Наразі більша частина викладачів (а в майбутньому я хочу, щоб ішлося про всіх викладачів УжНУ) читають лекції з використанням мультимедійних проекторів. Так-от більша частина слайдів має бути оприлюднена на сайті. З кожної лекції. Ми за цим будемо дуже суворо стежити. Що це дає? Це полегшує доступ студенту до інформації. І відповідно, унеможливлює ситуації, коли людина читає в лекціях один матеріал, а на екзамен виносить якісь зовсім інші питання.

Вважаю, що ціла низка цих заходів, направлених на профілактику корупції, дасть ефект.

Володимире Івановичу, це все дуже класно -- слайди, доступ до інформації… Але не завжди проблема у викладачах. Є студенти, яким простіше заплатити за іспит, бо вони просто не хочуть вчитися.

Я впевнений у тому, що хороший студент не платить. Справді, підозрюю, що корупція нерідко провокується студентами. Як ви правильно сказали – слабими студентами. Їм простіше не вчитися, сказати татові чи мамі, що без грошей «пройти» викладача неможливо, взяти від них гроші і заплатити. Але такі студенти не розуміють одного – у них немає майбутнього. Бо ж вони вчаться не для батьків і не для викладачів, а для себе. Людина, яка, закінчивши вуз, не має достатніх знань, не має перспективи. Я завжди про це говорю на останній лекції, кажу студентам: запам’ятайте, більшість справ у житті вирішуються не з допомогою блату, практично все ваше майбутнє залежить від вас. І я в це щиро вірю.

І все-таки повернімося до теми хабарів в університеті. Зрозуміло, що за кілька місяців проблеми остаточно не вирішити. Та все ж - як можна викорінити корупцію? Ваш рецепт?

Результату можна досягти за допомогою двох речей. Перше – змінити атмосферу в університеті. А друге – рядом заходів, насамперед профілактичних, а деколи й непрофілактичних. Під час виборів ректора я казав: одна з моїх цілей – зробити так, щоб люди, які активно працюють, займаються наукою, щоб вони жили краще, ніж ті, що нічого не роблять і «заглядають у кишеню» студента. Ці кроки з профілактики корупції, про які я говорив вище, саме на це й спрямовані.

І навіть міжнародна робота також цьому посприяє. Хочу, щоб люди, які вміють робити науку (а ми будемо їм допомагати писати гранти і заробляти легальні пристойні гроші), могли жити спокійно, платити податки, не боячись, що завтра хтось може прийти і звинуватити їх у якихось темних справах".


Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com