Текст коментаря
Ваше ім'я
Код з малюнка:
Зберегти Скасувати

Картини закарпатського митця побачать у іншій країні

28 лютого 2015 р., 15:00

Виставка Ласла Габди молодшого відкрилася у Будапешті.

У галереї «Фораш» м. Будапешт відкрилася виставка абстрактних картин закарпатського художника Ласло Габди молодшого під назвою «Гра».
Серед представлених експонатів знаходимо картину «Гра», назва якої стала назвою самої виставки, абстрактні пейзажі «Hegygerinc» («Гірський хребет»), «Nizza» («Ніцца») та «Éj» («Ніч»).

«Ласло Габда молодший – чотирнадцятий закордонний угорський художник, послання якого представлено саме тут, у столиці угорського народу – Будапешті», – зауважив директор Дослідного інституту національної стратегії Йенев Сас, звертаючи увагу на творчий стиль Ласло Габди молодшого, який мистецтвознавці характеризують словом «відносність». Пан Сас додав, що витвори художника базуються не лише на закарпатських живописних традиціях – у них присутнє щось нове та невідоме.

Парламентський держсекретар Міністерства людських ресурсів Угорщини та головний куратор виставки Бенце Рейтварі підкреслив, що за сприяння Мистецького інституту «Фораш» та Дослідного інституту національної стратегії у минулому році відкрилася галерея «Kárpát-haza» («Батьківщина Карпат»), яка слугує базою для проведення мистецької місії та місії національної політики. «Виставка сучасних художників, що проживають за кордоном, надає можливість обмінюватися думками, познайомитися із творчістю один одного та створити інтеграцію між художниками та витворами мистецтва», – додав держсекретар.
Ласло Габда народився у 1961 році в Ужгороді, де закінчив факультет кераміки Ужгородського державного художньо-промислового училища. Після закінчення навчання юний Ласло береться до написання картин.

Реалістична думка, абстрактне світобачення, нефігуративне зображення, а також контраст яскравих кольорів та темних відтінків присутні у його картинах. З 2008 року у творчості Габди домінує чорний колір. У деяких витворах з’являється наївність стилізованих дитячих малюнків. На мистецтво художника впливали французькі імпресіоністи, картини німецького художника Еміла Шумахера, а також традиції закарпатської школи мистецтв та світлини Йенева Сюча.

Художник та мистецтвознавець Аттіла Копріва у своїй вітальній промові зауважив, що поважаючи традиції, Ласло Габда намагається створити щось нове. У своїй творчості він не боїться вживати чорні та сірі кольори. Їх можна побачити у картинах «Régi és Új Kárpátok» («Старі та нові Карпати») та «Varázsló» («Чарівник»). За свою мистецьку діяльність Габда багато подорожував, організовував виставки та відвідав численні творчі табори і вів активну діяльність у роботі Закарпатської спілки. «Це означає, що йому небайдужа доля мистецтва на Закарпатті, його розвитку у сьогоденні», – резюмував Аттіла Копріва.

У 1982-1996 роках Ласло Габда працював при Ужгородському фонді мистецтв. З 1983 року його роботи представляють на обласній виставці, а з кінця 80-х вони фігурують на всеукраїнській виставці. Його перша особиста виставка відбулася у 1990 році в Ужгороді, пізніше в м. Кошіце, м. Снина (Словаччина), м. Мошонмадяровар (Угорщина), м. Ужице (Сербія) та м. Кенінгсфельд (Німеччина). З 1993 року був членом Національної спілки художників України. У 2009 році отримав звання заслуженого художника України.


Останні новини

Закарпаття

Україна

Світ

Всі новини »
Головний редактор - Ярослав Світлик, журналісти - Мирослава Химинець, Вікторія Лисюк, Габріелла Руденко.
© 2010-2014 «Час Закарпаття». Передрук матеріалів дозволений лише за умови гіперпосилання на chas-z.com.ua. E-mail редакції: chas.zakarp@gmail.com
Розробка сайту: Victor Papp